Αρχική » κορονοϊός » Αλλαγές στην έκδοση σχολικής κάρτας

Αλλαγές στην έκδοση σχολικής κάρτας

Η σχολική κάρτα Covid-19 από τη Δευτέρα 1/11/2021 θα εκδίδεται μέσω του edupass.gov.gr.

H πλατφόρμα αφορά μόνο τις σχολικές μονάδες της δημόσιας εκπαίδευσης, πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και ειδικής αγωγής. Οι μαθητές των δημοσίων σχολείων θα δηλώσουν για τελευταία φορά στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr το αποτέλεσμα του self-test που πρέπει να δηλωθεί στις 28-29/10/2021, καθώς από τη Δευτέρα 1/11/2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr.

Χάρη στο edupass.gov.gr, o Διευθυντής της σχολικής μονάδας θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί/μέλη Ε.Ε.Π.-Ε.Β.Π., επισκέπτες), τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία.