Συμπληρωματικές προκηρύξεις διαγωνισμών του Πυροσβεστικού Σώματος

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκαν στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος:
www.fireservice.gr και στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ: www.geetha.mil.gr, οι συμπληρωματικές
προκηρύξεις των αντίστοιχων διαγωνισμών για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και
Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και στις Στρατιωτικές Σχολές, με το σύστημα των
εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, όσον αφορά τον αριθμό
εισακτέων, τις οποίες και επισυνάπτουμε.

Συμβουλευτική υποστήριξη εκπαιδευτικών

Σύγχρονο Ψηφιακό Σπίτι (Smart Home) με τη χρήση  Arduino

Από τη δράση “Εξωστρέφεια” & “Κοινωνική Αλληλεπίδραση – Σχέση” που έγινε στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας επισυνάπτουμε μία εργασία από το “Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας 2022 – Κόμβος Βόλου”, το οποίο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, λόγω των έκτακτων υγειονομικών συνθηκών εξαιτιίας της πανδημίας.

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων 2021-2022

Επισυνάπτουμε το πρόγραμμα των προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων για το σχολικό έτος 2021-2022.

Πρόγραμμα πανελλαδικών 2022

Επισυνάπτουμε το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2022.

Εισαγωγή στις ακαδημίες του εμπορικού ναυτικού 2022-2023

Επισυνάπτουμε την προκήρυξη για την εισαγωγή σπουδαστών/-στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Rimini, ακόμα μια κινητικότητα Erasmus+

Μια ακόμη κινητικότητα Erasmus+, η οποία εκτελέστηκε με μεγάλη επιτυχία, έφτασε στο τέλος της.
Η ομάδα του σχολείου μας γύρισε πίσω στην Ελλάδα από το Rimini της Ιταλίας με ένα τσουβάλι γεμάτο γνώση, εξειδίκευση, όμορφες εμπειρίες και γλυκές αναμνήσεις.
Ευχαριστούμε το Ι.Κ.Υ. και τα στελέχη του που μας έδωσαν την ευκαιρία να βιώσουμε, για άλλη μια φορά, όλη αυτήν την όμορφη διαδικασία!
We love Erasmus+!

Απονομή πτυχίων

Δελτίο Τύπου – Erasmus+

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρώτο από τα προγράμματα ERASMUS+ ΚΑ1 της τρέχουσας σχολικής χρονιάς για το 2ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας Βόλου. Το πρόγραμμα που αφορούσε σε κινητικότητα μαθητών για επιμόρφωση και πρακτική άσκηση στο εξωτερικό, είχε ως θέμα την: «Ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών στο ηλεκτρονικό εμπόριο και το ψηφιακό μάρκετινγκ, με σκοπό την είσοδό τους στην αγορά εργασίας μέσω του ηλεκτρονικού επιχειρείν.»

Στιγμές Erasmus+ στη Ρώμη!

Ταξίδι, επισκέψεις, εμπειρίες, γευσιγνωσία, κατάρτιση, εργασιακή εμπειρία, ευρωπαϊκή εμπειρία – με λίγα λόγια Erasmus+! Όλα στο πλαίσιο του προγράμματος με θέμα: “Ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών στο ηλεκτρονικό εμπόριο και το ψηφιακό μάρκετινγκ, με σκοπό την είσοδό τους στην αγορά εργασίας μέσω του ηλεκτρονικού επιχειρείν”. Φυσικά, έπονται και άλλα!

Παραθέτουμε κάποιες στιγμές:

Συντελεστές βαρύτητας πανελλεδικά εξεταζομένων μαθημάτων

Σας γνωρίζουμε ότι δημοσιεύτηκαν στο ΦΕΚ 5400 / τ.Β’ η υπ΄ αριθμ. Φ.153.1/148498/Α5/18- 11-2021
(ΑΔΑ: 96ΥΔ46ΜΤΛΗ-Τ7Ρ) Υπουργική Απόφαση και στο ΦΕΚ 5399 / τ.Β’ η υπ΄ αριθμ. Φ.253.1/148469/Α5/18-11-2021 Υπουργική Απόφαση (ΑΔΑ: Ω27Χ46ΜΤΛΗ-ΚΓΜ) με τους συντελεστές βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων ΕΠΑΛ, ΓΕΛ, των ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι., στις σχολές των Α.Σ.Σ.Υ, των Αστυφυλάκων, των Πυροσβεστών, των Λιμενοφυλάκων, στις Α.Ε.Ν. και στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού, που θα ισχύσουν το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 (πανελλαδικές εξετάσεις 2022) και εφεξής.